Telenovelové harpye

Autor: Margareta Holeniova | 24.4.2012 o 19:22 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  679x

Keď som pred pár rokmi bola len malým dievčatkom a pravidelne sledovala Esmeraldu, Rosalindu či Sladkú Valentínu, postavy  Fatimy, Lucia Malavera, Fedry či Olympie Mercuriovej boli v mojich očiach vrcholom zákernosti, vzormi pretvárky a ideálmi intrigánstva. Vo svojej detskej naivite som nechápala tak odpudzujúce a nenávistné správanie.

 

No zoznámenie sa s dospelosťou prinieslo až príliš kruté prebudenie z ružového sna. Zrazu som zistila, že existujú ľudia, popri ktorých sú telenoveloví „zákeráci" len veľmi slabým odvarom a scenáristi v nich môžu nájsť nikdy nekončiaci prameň inšpirácie mizeráctvom.

Závisť je nepekná vlastnosť, ale navštívi občas každého. Bohužiaľ, nie raz sa zmení na nenávisť. A práve tu začína telenovelová zápletka v našich reálnych životoch. Pretože nenávisť sa mení na ohováranie, škodoradosť, klamstvá, osočovanie a intrigy. Najskôr som si myslela: „Nie, to nemôže byť pravda, nikto nie je predsa taký zlý". No opäť prišla facka od tety menom Realita a bolestivý pád z môjho obláčika naivity. Zistila som, že človek nemusí mať dôvod na to, aby chcel niekomu ublížiť. Akoby si neuvedomoval, že jeho bridké slová a skutky sa už nikdy nebudú dať vziať späť. Akoby si neuvedomoval, že svojou vnútornou nevyrovnanosťou ubližuje sebe, nenávideným, ale i tým, ktorí veria jeho klamstvám, tým takzvaným priateľom, ktorí sa po čase zas len stanú ďalšími obeťami ohovárania a klamstiev.

Prečo? Asi stačí zopár komplexov, zopár zranení z detstva. Možno bol jeho otec alkoholik, možno jej matka zakazovala chodiť von, možno mali jej sestru radšej, možno ho v škôlke šikanovali, možno ju jej prvý chlapec iba zosmiešnil, možno...

A tak empaticky, či skôr z ľútosti, si môžem pekne kresťansky povedať: „Kto do Teba kameňom, ty doňho chlebom." Či: „Ak ťa niekto udrie na jedno lícenastav mu aj druhé." Alebo: „Odpúšťať máme nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz." (dúfam, že nepríde i 78 raz:) )

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?