Telenovelové harpye

Autor: Margareta Holeniova | 24.4.2012 o 19:22 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  696x

Keď som pred pár rokmi bola len malým dievčatkom a pravidelne sledovala Esmeraldu, Rosalindu či Sladkú Valentínu, postavy  Fatimy, Lucia Malavera, Fedry či Olympie Mercuriovej boli v mojich očiach vrcholom zákernosti, vzormi pretvárky a ideálmi intrigánstva. Vo svojej detskej naivite som nechápala tak odpudzujúce a nenávistné správanie.

 

No zoznámenie sa s dospelosťou prinieslo až príliš kruté prebudenie z ružového sna. Zrazu som zistila, že existujú ľudia, popri ktorých sú telenoveloví „zákeráci" len veľmi slabým odvarom a scenáristi v nich môžu nájsť nikdy nekončiaci prameň inšpirácie mizeráctvom.

Závisť je nepekná vlastnosť, ale navštívi občas každého. Bohužiaľ, nie raz sa zmení na nenávisť. A práve tu začína telenovelová zápletka v našich reálnych životoch. Pretože nenávisť sa mení na ohováranie, škodoradosť, klamstvá, osočovanie a intrigy. Najskôr som si myslela: „Nie, to nemôže byť pravda, nikto nie je predsa taký zlý". No opäť prišla facka od tety menom Realita a bolestivý pád z môjho obláčika naivity. Zistila som, že človek nemusí mať dôvod na to, aby chcel niekomu ublížiť. Akoby si neuvedomoval, že jeho bridké slová a skutky sa už nikdy nebudú dať vziať späť. Akoby si neuvedomoval, že svojou vnútornou nevyrovnanosťou ubližuje sebe, nenávideným, ale i tým, ktorí veria jeho klamstvám, tým takzvaným priateľom, ktorí sa po čase zas len stanú ďalšími obeťami ohovárania a klamstiev.

Prečo? Asi stačí zopár komplexov, zopár zranení z detstva. Možno bol jeho otec alkoholik, možno jej matka zakazovala chodiť von, možno mali jej sestru radšej, možno ho v škôlke šikanovali, možno ju jej prvý chlapec iba zosmiešnil, možno...

A tak empaticky, či skôr z ľútosti, si môžem pekne kresťansky povedať: „Kto do Teba kameňom, ty doňho chlebom." Či: „Ak ťa niekto udrie na jedno lícenastav mu aj druhé." Alebo: „Odpúšťať máme nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz." (dúfam, že nepríde i 78 raz:) )

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?